Det jobbes for fullt med etableringen av det nye nærings- og logistikkområdet Svinesundplatå. Med hele 270 mål areal rett ved grensen mot Sverige på Svinesund gir området unike etableringsmuligheter. Byggeklare tomter tilbys allerede fra 2027!
Svinesundplatå er ferdig regulert for virksomheter innen lager, logistikk, transport, industri og kontor, og arbeidet med å utvikle området og etablere kontakter er i full gang.
Etter lengre tids jobb rundt reguleringsarbeidet er prosjektet nå inne i en ny fase med konkrete tiltak.
Det er et godt og erfarent team med Hilde Kynningsrud, Pål Kynningsrud og Martin Grimsrud i spissen for Fredriksten Utvikling som utvikler området. De har stor tro på prosjektet og er entusiastiske i forhold til mulighetene som området gir.
– Svinesundplatå har en helt unik beliggenhet ved den sterkt trafikkerte grenseovergangen på Svinesund. Den kan være veldig aktuell og effektiv for mange typer virksomheter, også med tanke på nærheten til grenseovergangen og tollstasjonen. I tillegg er det direkte av- og påkjøring til E6 nordover og sydover, sier de.
Attraktivt for næring og logistikk
Svinesundplatåets strategiske beliggenhet gjør området spesielt attraktivt for virksomheter innen transport, industri og logistikk. Den direkte nærheten til grensen og hovedferdselsåren mellom Norge og Sverige gir området et fortrinn få andre steder i landet kan matche. Interessen for næringsarealer med god tilgjengelighet øker.
– Mange virksomheter ser etter fleksible løsninger som kombinerer logistikk, produksjon og administrasjon, noe vi kan tilby her på Svinesundplatå, forteller Hilde, Pål og Martin.

Fredriksten Utvikling foran næringsområdet Svinesundplatå, ferdig regulert. F.v. Hilde Kynningsrud, Martin Grimsrud og Pål Kynningsrud.. Foto: Atle Wester Larsen, HA
Med seg på laget har de nå også Thor Edqvist, som har lang erfaring innenfor både grenserelatert virksomhet og eiendomsutvikling. Han jobber aktivt med aktuelle aktører til området.
Hogsten markerer starten
Utviklingen av området starter denne vinteren med hogst på den delen av tomten som inngår i første byggetrinn. Hogsten er nødvendig for å tilrettelegge for det videre arbeidet. Samtidig planlegges oppstart av infrastruktur inn til og inne på området, inkludert ny adkomstvei, for å gi tilgjengelighet og forberede området for kommende etableringer.

Næringsområdet Svinesundplatå markert i bildet. Illustrasjonen viser mulig løsning for bebyggelse. Foto/illustrasjon: Stein Johnsen/SG Arkitekter
Veien videre
I tiden framover går utviklingen av Svinesundplatå inn i en mer operativ fase. Framdriften ser i dag slik ut:
– Hogst gjennomføres i vinter
– Infrastrukturarbeid iverksettes i første kvartal 2026
– Området klargjøres deretter for etableringer
– Dialogen med interesserte aktører videreutvikles fortløpende
– Første byggetrinn konkretiseres








